Määratletud riskiteguriga loomsed saadused

                                                                                                                               Prindi see lehekülg

Määratletud riskiteguriga materjali esialgne nimekiri koostati enne 1995. aastat
olemas olnud teaduslike teadmiste ja ettevaatusprintsiibi põhjal. Pärast seda on
üldine olukord paranenud ja on avaldatud uusi teaduslikke andmeid. Määratletud
riskiteguriga materjali kasutamise piirangud sisaldavad keeldu kasutada
niisuguseid tooteid nendest saadud ning toidus ja söödas kasutatavate toodete
tootmiseks, nagu näiteks sulatatud rasv, želatiin, kollageen ja
kaltsiumdivesinikfosfaat.

Määratud riskiteguriga materjali (SRM)  kõrvaldamine on üks kõige olulisemaid ja tõhusamaid meetmeid TSE vastu.
Määratletud riskiteguriga loomsete saaduste käitlemise veterinaarnõuded on kehtestatud, et kaitsta inimese ja looma tervist TSE-id põhjustavate haigustekitajate leviku eest ja välistada määratletud riskiteguriga loomsete saaduste sattumine inimese ja looma toiduahelasse.

 Määratletud riskiteguriga materjalina käsitatakse määruste kohaselt järgmisi kudesid:
1) üle 12 kuu vanuste veiste kolju, välja arvatud alalõug, kaasa arvatud aju ja silmad; selgroog, välja arvatud sabalülid, ogalülid, kaela- ja rindmiku- ning nimmelülid ja ristluu ristijätke ja ristluutiib, mediaane ristluuhari, kuid kaasa arvatud spinaalganglion ja seljaaju; ja igas vanuses veiste mandlid, sooled kaksteistsõrmiksoolest kuni pärasooleni ja soolekinniti;
2) üle 12 kuu vanuste või igemesse lõikunud jäävhammastega lammaste ja kitsede kolju, sealhulgas aju ja silmad, mandlid ja seljaaju ning igas vanuses lammaste ja kitsede põrn ja niudesool.
Samuti käsitatakse määratletud riskiteguriga loomse saadusena nii tapetud kui ka veo ajal või tapamajas surnud looma, kes sisaldab määratletud riskiastmega kudesid.
Määratletud riskiteguriga materjal ja määratud riskiteguriga materjali sisaldavad terved korjused kuuluvad Komisjoni määruse 1774/2002 artikli 4 lõike 1 punkti b) alusel 1. kategooria loomsete kõrvalsaaduste hulka.
Määratletud riskiastmega loomseid saadusi ja neid sisaldavat liha on keelatud kasutada toiduks ja söödaks alates 2002. aasta algusest.<< Eelmine leht  / Järgmine leht >>

Voog. Tee ise koduleht!